Experience sharp 1920×1080 Full HD on a 23.6‑inch matte LED screen with 7 ms response and 1000:1 contrast, powered by HDMI or VGA. Two built‑in speakers deliver clear sound, while the tilt range of –5° to +20° lets you adjust for optimal viewing comfort. The clean white chassis blends seamlessly into any office or home environment.
| Brand | Hanns G |
| EAN | 4711404021176 |
| ASIN | B00XWACM7O |
| Model | HS246HFW |
| MPN | HS246HFW |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 24 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, VGA |
| Certification | CE, HDMI |
| Colour | White |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 194 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 |
| Digital vertical frequency | 56 |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 401 mm |
| Height adjustment | No |
| LED indicators | Power |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of OSD languages | 12 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 20 - 85 % |
| Operating temperature | 5 |
| OSD Languages | German, English, Spanish, French, Italian, Portuguese, Russian, SCR |
| Package depth | 103 mm |
| Package Height | 490 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 596 mm |
| Panel type | HS-IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | No |
| Pixel pitch | 0.2715 x 0.0905 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 7 ms |
| RMS rated power | 3 W |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivelling | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | No |
| Weight | 3.1 kg |
| Width | 534 mm |