10‑inch IPS tablet with a crisp 1280×800 display, powered by a 1.5 GHz Cortex‑A53 quad‑core and Mali T720 GPU. It runs Android 5.1, offers 1 GB RAM, 16 GB internal storage expandable to 32 GB via microSD, dual speakers, 2‑MP front/rear cameras, GPS, Bluetooth 4.1, Wi‑Fi, and a 5000 mAh Li‑Po battery for up to five hours of use.
| Brand | Hannspree |
| EAN | 4711404021978 |
| ASIN | B071K97MGD |
| Model | V320182 |
| MPN | V320182 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter output voltage | 5 |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio formats supported | MIDI,MP3,OGG,PCM,WAV |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | OTG,USB |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE EMC, CE R&TTE, WEEE, REACH |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 10.7 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | IPS |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Graphics adapter | Mali T720 MP2 |
| Graphics adapter family | ARM |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 249.1 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | DDR-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16384 MB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Maximum memory card size | 32768 MB |
| Micro-USB 2.0 | 1 |
| Operating system installed | Android 5.1 |
| Orientation sensor | Yes |
| Package depth | 55 mm |
| Package Height | 303 mm |
| Package width | 203 mm |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | MT8163 |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Speaker power | 1.6 W |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11a |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 172.1 mm |