A sleek 15.6‑inch IPS convertible with a 1.8 GHz Intel i7‑8550U, 16 GB DDR4 and dual storage (1 TB HDD + 128 GB SSD). It sports NVIDIA MX150 4 GB GDDR5 graphics, Bang & Olufsen speakers, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2, fingerprint sensor, and a full‑size backlit keyboard for smooth multitasking.
| Brand | HP |
| EAN | 0193015458659 |
| Model | 4TX40EA |
| MPN | 4TX40EA |
| ASIN | B07FFJ91HM |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 246 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® MX150 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| ECC supported by processor | No |
| Electronic compass | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Full-size keyboard | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 18.9 mm |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP CoolSense | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP Imagepad | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Island-style keyboard | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 122589 |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Microsoft Office 365 |
| Weight | 2.14 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 359 mm |
| Windows keys | Yes |