| Brand | HP |
| EAN | 0193905467952 |
| ASIN | B07S5WXQR3 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Accelerometer | Yes |
| Antenna type | 1x1 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 222.9 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Electronic compass | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Full-size keyboard | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 20.5 mm |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP CoolSense | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP Imagepad | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3EA0 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home S |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 149090 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-8145U |
| Processor package size | 46x24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Quick charge | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 1.59 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 324 mm |
| Windows keys | Yes |