| Brand | HP |
| EAN | 0195908489092 |
| MPN | 3V2V1EA#ABU |
| SKU | 3V2V1EA#ABU |
| ASIN | B09RQ43M1Q |
| Audio system | B&O PLAY |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 4 |
| Builtin speakers | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Silver |
| Colour gamut | 45% |
| Colour name | Natural silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Front camera HD type | HD |
| Hp audio boost | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 8192 MB |
| Market positioning | Everyday |
| Maximum battery life | 8.5 h |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Mimo type | Multi User MIMO |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Pre-installed software | Netflix |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD Capacity | 131072 MB |
| SSD interface | PCI Express,NVMe |
| SSD memory type | TLC |
| Storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |