| Brand | HP |
| EAN | 0191628871933 |
| Model | 2M3JR91 |
| MPN | 2M3JR91 |
| ASIN | B075JFFCRY |
| 3D | No |
| AC adapter power | 90 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Autonomy mode | No |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 1700 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 347 mm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 50.8 cm (20") |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display surface | Matt |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HD type | HD+ |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 58 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 97121 |
| Processor boost frequency | 3.30 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor frequency | 2.70 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7500T |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Screen shape | Flat |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Thermal design power | 35 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Touchscreen | No |
| Weight | 5.51 kg |
| Width | 497.7 mm |