| Brand | HP |
| EAN | 0191628853830 |
| Model | 2KL21EA#ABU |
| MPN | 2KL21EA#ABU |
| ASIN | B07518FVQQ |
| AC adapter power | 90 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Autonomy mode | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth without stand | 5.8 cm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 50.8 cm (20") |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HD type | HD+ |
| Height without stand | 34.7 cm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Internal memory | 4 GB |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Panel type | WLED |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 97123 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR335 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor model | i5-7500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Quick start guide | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA |
| Stepping | B0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Touchscreen | No |
| Warranty card | Yes |
| Weight without stand | 5.51 kg |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Width without stand | 49.8 cm |