| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570113125 |
| ASIN | B00LLQZNOK |
| Model | T1732MSC-B1X |
| MPN | T1732MSC-B1X |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Audio input | 1 |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DVI,USB,VGA |
| Depth | 202 mm |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display technology | TN |
| DVI port | Yes |
| Full HD | No |
| Height | 342 mm |
| Horizontal scan range | 31.4 - 80 kHz |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Number of speakers | 2 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power management | Yes |
| Power supply type | AC |
| Response time | 5 ms |
| Separate H/V sync | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.6 kg |
| Width | 387 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |