Immerse in crisp Full HD action on the iiyama G‑Master Black Hawk 24.5″ monitor, featuring a fast TN panel with 1 ms response and 75 Hz refresh. AMD FreeSync eliminates tearing, while dual built‑in speakers deliver clear sound. Connect via HDMI, DisplayPort, VGA or USB hub, and adjust tilt for comfortable viewing.
| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570115433 |
| ASIN | B071JH67KN |
| Model | G2530HSU-B1 |
| MPN | G2530HSU-B1 |
| SKU | G2530HSU-B1 |
| 3D | No |
| 3D Support | No |
| 3D technology | N |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Anti-Theft Features | Kensington-lock Ready |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Backlight technology | LED backlight |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 2.0 hub |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,HDMI,USB |
| Certification | CE, TÜV-GS, VCCI-B, PSE, CU |
| Colour | Black |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Connectors | 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x HDMI In 1 x VGA In |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 52.5 mm |
| Diagonal size | 24.5" |
| Display area | 543.74 x 302.91 mm |
| Display Diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy class | Class A+ |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 330 mm |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 84 kHz |
| Horizontal viewing angle | 85 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Included accessories | 1 x HDMI Cable 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide 1 x Safety Guide 1 x USB Cable |
| Included Software | Drivers & Utilities |
| Input current | 1.5 A |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Monitor Colour | Matte Black |
| No flickering | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| OS Required | Apple MacOS, Microsoft Windows 95/98/ME/2000/XP/Vista/7/8/10 |
| OSD Languages | Czech, English, German, French, Italian, Polish, Russian, Spanish, Dutch, Japanese, Chinese |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.283 mm |
| Plug and play | Yes |
| Position Adjustment | Height Adjustable Pivot Swivel Stand Tilt |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption operational | 18 Watt |
| Power management | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen coating | Matte |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Speaker configuration | 2W x2 |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+22 |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical refresh rate | 48 - 75 Hz |
| Vertical viewing angle | 80 |
| VESA | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Web Camera | No |
| Weight with stand | 5.2 kg |
| Width | 557.5 mm |