| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570115020 |
| ASIN | B01HFG3Q3Y |
| Model | TF3237MSC-B3AG |
| MPN | TF3237MSC-B3AG |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Cables included | AC,DVI,IR,USB,VGA |
| Certification | CE, TÜV, CU, IPX1, 60950-1 |
| Depth | 69 mm |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | AMVA3 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Energy efficiency class | B |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| Height | 476 mm |
| Horizontal scan range | 31.47 - 67.5 kHz |
| LED backlight | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Number of simultaneous touchpoints | 12 |
| Number of speakers | 2 |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.364 x 0.364 mm |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Plug and play | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 14 W |
| Separate H/V sync | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Vertical scan range | 47 - 63 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Width | 781.5 mm |