| Brand | Intel |
| EAN | 5032037107716 |
| ASIN | B0759FWJDK |
| Model | BX80684I38350K |
| MPN | BX80684I38350K |
| Architecture | 64-bit |
| Box | Yes |
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Cooler included | No |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| CPU Speed | 4 GHz |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 23 |
| Form factor | Processor |
| Graphics chipset | Intel HD Graphics |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Idle states | Yes |
| Integrated Graphics | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel Stable Image Platform Program SIPP version | 0.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| L1 Cache | 256 KB |
| Launch date | Q4'17 |
| Market segment | DT |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Memory bandwidth supported by processor | 37.5 GB/s |
| Memory channels | Dual |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E91 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter outputs supported | DisplayPort,Embedded DisplayPort (eDP),HDMI |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 44 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 126689 |
| Processor brand name | 8th Gen Intel Core i38th Gen Intel Core i3 Processor |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3N4 |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-8350K |
| Processor number | 8350K |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product family | Intel Core Processors |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 91 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |