| Brand | Intel |
| EAN | 5032037012218 |
| ASIN | B019PVLT9A |
| Model | BX80662I36300T |
| MPN | BX80662I36300T |
| Audio channels | 6 |
| Audio chip | Realtek ALC892 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| BIOS memory size | 32 Mbit |
| BIOS type | EFI |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, Vista, XP 64/32-bit |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 198.1 mm |
| Discrete graphics adapter model | 1 PCIe 3.0 x16 |
| Drivers included | Yes |
| Dual link DVI | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Form Factor | Micro ATX |
| Front panel audio connector | Yes |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | DVI-D VGA |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 3 |
| Intel Dual Display Capable Technology | Yes |
| LAN controller | Intel® 82579V |
| Launch date | Q1'11 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 1748 MB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset | Intel® H61 |
| Networking features | 10/100/1000 Mbit/sec |
| Non-ECC | Yes |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Number of SATA connectors | 4 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Power source type | ATX |
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
| Product family | Desktop board |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| S/PDIF out port | No |
| Status | Discontinued |
| Supported memory clock speeds | 1066,1333 MHz |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| System bus rate | 5 GT/s |
| TPM connector | Yes |
| Width | 243.8 mm |