Lightweight 14‑inch HD laptop powered by a 1.10 GHz Intel Pentium N4200, featuring 4 GB LPDDR4 memory and a 128 GB SSD for quick boot times. Its matte display, dual speakers, and Wi‑Fi 5 connectivity make it ideal for everyday productivity.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191545135774 |
| Model | 81A5000VUK |
| MPN | 81A5000VUK |
| SKU | 81A5000VUK |
| ASIN | B07515ZMH5 |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Grey |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 235 mm |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 18 |
| Fingerprint reader | No |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 0.3 MP |
| HD type | HD |
| HDMI | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 18.6 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),Polycarbonate |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® High Definition Audio | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® OS Guard | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | No |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Wireless Display | No |
| Internal memory | 4 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 8 h |
| Maximum PCI Express lanes | 6 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 750 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5A84 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x2,1x2+2x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 95592 |
| Processor boost frequency | 2.50 GHz |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor model | N4200 |
| Processor package size | 24 x 31 mm |
| Processor series | Intel Pentium Processor N4000 Series for Mobile |
| Processor socket | BGA 1296 |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| SSD Capacity | 128 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Storage media | SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| UART | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.44 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 334 mm |
| Windows keys | Yes |