| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192330049740 |
| MPN | 20LW000VGE |
| SKU | 20LW000VGE |
| ASIN | B07B4V3GHP |
| 3D | No |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Auto Focus | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in subwoofer | No |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 254.5 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | Yes |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 22.9 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),Polycarbonate |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | German |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Processor ARK ID | 124967 |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3LA |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 1.60 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Quick charge | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 376.5 mm |
| Windows keys | Yes |
| WWAN | No |