| Brand | LG Electronics |
| Model | 32LK610B |
| MPN | 32LK610B |
| EAN | 8806098151264 |
| ASIN | B07D76L654 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 46 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Browsing | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.4 |
| Component video in | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Depth | 87 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy saving mode | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI | 3 |
| Height | 445 mm |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| Number of speakers | 2 |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 0 - 80% |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.0 |
| Package depth | 142 mm |
| Package Height | 510 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 812 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 33 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor cores | 4 |
| Programming period | 8 day(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Storage relative humidity | 0 - 85% |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video,NetFlix,YouTube |
| Web browser | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Weight with stand | 5.15 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 742 mm |