Enjoy vibrant 4K clarity on a 32‑inch IPS display with 99 % color accuracy, 5 ms response and AMD FreeSync for fluid motion. Adjustable tilt, height, pivot, VESA mount, stereo speakers, dual HDMI, USB‑C, DisplayPort, and a built‑in microphone all in silver/white.
| Brand | LG Electronics |
| Model | 32UD89 |
| MPN | 32UD89 |
| EAN | 8806084095831 |
| ASIN | B076D1SLNF |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Rich Bass |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,DisplayPort,HDMI,USB,USB Type-C |
| Colour gamut | 99% |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 44.6 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 410.2 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Microphone in | Yes |
| Number of OSD languages | 17 |
| Nvidia g-sync | No |
| Package depth | 213 mm |
| Package Height | 516 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 927 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 15° |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 56 - 61 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 6.5 kg |
| Width | 713.8 mm |