| Brand | MSI |
| EAN | 4719072658854 |
| MPN | 9S7-17H112-066 |
| SKU | 9S7-17H112-066 |
| ASIN | B07WJ5YS4B |
| AC adapter power | 230 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Bus Type | DMI |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| CUDA | Yes |
| Depth | 330 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce RTX™ 2070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display Diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | Various |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | Yes |
| Nvidia g-sync | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x8+2x4,1x16,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-9700K |
| Product Type | Notebook |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Storage media | HDD+SSD |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| Weight | 4.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 397 mm |
| Windows keys | Yes |