| Brand | MSI |
| EAN | 4719072878429 |
| MPN | 9S6-B93051-820 |
| SKU | 9S6-B93051-820 |
| ASIN | B09XV7LM2T |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Bluetooth version | 5 |
| Built-in card reader | No |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Case colour | Black |
| Case type | Gaming |
| Chassis type | Desktop |
| Chipset | H510 |
| Chipset manufacturer | Intel |
| CPU Cores | Hexa Core |
| CPU Socket | Socket 1200 |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Disk Capacity | GB |
| Displayport | 3 x DisplayPort 1.4 |
| Displayports quantity | 1 |
| Form factor | Gaming PC Tower |
| Graphics chipset | GeForce RTX 3060 Ti |
| Graphics memory | 8192 MB |
| HDD Type | SSD |
| HDMI Port | 1 x HDMI 2.1 |
| Integrated Network | Yes |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| L3 cache | 12 MB |
| LAN controller | Intel WGI219V |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory Bus Speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2 x DIMM |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| Operating humidity | 0 ~ 85 % |
| Operating temperature | 0 ~ 35 °C |
| Optical Drive Type Group | None |
| Power | 500 W |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Read speed | MB/s |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Solid state capacity | 524288 MB |
| Solid State Storage Type | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| SSD interface | NVMe |
| Storage relative humidity | 0 - 90 % |
| USB Support | USB3.0 |
| Video card | MSI GeForce RTX 3060 Ti VENTUS 2X LHR |
| Volume | 40 L |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WiFi Speed | 2400 Mbps |