| Brand | Philips |
| Model | 328P6AUBREB/00 |
| MPN | 328P6AUBREB/00 |
| SKU | 328P6AUBREB/00 |
| EAN | 8712581748081 |
| ASIN | B077PG7HK3 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adobe rgb coverage | 99% |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight technology | WLED |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DisplayPort,HDMI,USB,USB Type-C,VGA |
| Colour | Black |
| Colours | Textured black |
| Compliant Standards | DDC/CI, RoHS, Lead-Free |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 63 mm |
| Diagonal size | 32" |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 80 cm |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 2560x1440 |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy efficiency class | C |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | 1280x720 |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 438 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 83 kHz |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Included Software | Philips SmartControl |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum power consumption | 32.4 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mean time between failures | 70000 h |
| No flickering | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Output Power | 3 Watt |
| Package depth | 224 mm |
| Package Height | 526 mm |
| Package width | 970 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel density | 93 ppi |
| Pixel pitch | 0.2727 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 31.9 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Consumption Off Mode | 0 Watt |
| Recommended resolution | 2560 x 1440 @ 60Hz |
| Recyclable material | 65% |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Response time | 4 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| Rotating | Yes |
| Rotation angle | 90 |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Swivel angle | 340 |
| Swivel angle range | -170 - 170° |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+20 |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| User Guide | Yes |
| Vertical refresh rate | 56 - 76 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable Size | 31.5" |
| Viewable size horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size vertical | 39.3 cm |
| Voltage required | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Weight | 9.7 kg |
| Width | 742 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |