Enjoy ultra‑sharp 4K on a 28‑inch screen with 1 ms gray‑to‑gray response, 300 cd/m² brightness and 1000:1 contrast for vivid visuals. Integrated stereo speakers add sound, while height, tilt, swivel and VESA mount give full ergonomic freedom.
| Brand | Philips |
| Model | 288P6LJEB/00 |
| MPN | 288P6LJEB/00 |
| SKU | 288P6LJEB/00 |
| EAN | 8712581716752 |
| ASIN | B00JMFCF7K |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight technology | WLED |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB Hub |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 49 mm |
| Diagonal size | 28" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 99 kHz |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 71.1 cm (28") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LCD/TFT |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 50000000:1 |
| Energy class | Class C |
| Energy consumption per year | 92 kWh |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | 4096x2160 |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 395 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 83 kHz |
| Horizontal scan range | 0.03 |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Image brightness | 300cd/m2 |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| MTBF | 30,000 hour(s) |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of speakers | 2 |
| On / off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows 7, Windows 8 |
| Output Power | 3 Watt |
| Package depth | 224 mm |
| Package Height | 497 mm |
| Package width | 782 mm |
| Panel type | TFT |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.16 x 0.16 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 50.5 W |
| Power consumption (on) | 63 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption economy mode | 41 W |
| Power supply | Internal |
| Recommended resolution | 3840 x 2160 @ 60 Hz |
| Recyclable material | 65% |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| Rotation angle | 90 |
| Stand included | Yes |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Swivel angle | 130 |
| Swivel angle range | -65 - 65° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle | -5/+20 |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo - integrated |
| USB Hub Version | 2.0 |
| Vertical refresh rate | 23 - 80 Hz |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 8.04 kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 659 mm |