Philips V‑Line 22″ delivers WSXGA+ clarity with a 5 ms response, 1000:1 contrast, and WLED backlight for vibrant hues; it supports DVI‑D and VGA, tilts up to +20°, and meets Energy Star standards.
| Brand | Philips |
| Model | 220V4LSB/00 |
| MPN | 220V4LSB/00 |
| EAN | 8712581655808 |
| ASIN | B00A927XPE |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio input | No |
| Backlight technology | WLED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Certification | BSMI, CE Mark, FCC Class B, GOST, PSB, SASO, SEMKO, TCO Certified, TUV/ISO9241-307, UL/cUL, WEEE |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Textured black, glossy black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Controls | Brightness |
| Depth | 48 mm |
| Diagonal size | 22" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display Diagonal | 55.9 cm (22") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1680 x 1050 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Feet colour | Black |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | WSXGA+ |
| HDCP | Yes |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 348 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Included Software | Philips SmartControl Lite |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| MTBF | 30,000 hour(s) |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 9 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| OSD Languages | Chinese (simplified), English, German, French, Italian, Portuguese, Russian, Spanish, Turkish |
| Package depth | 124 mm |
| Package Height | 421 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 567 mm |
| Panel type | TFT |
| Pixel pitch | 0.282 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption operational | 16.52 Watt |
| Power supply | Internal |
| Recommended resolution | 1680 x 1050 @ 60 Hz |
| Response time | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+20 |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 3.66 kg |
| Width | 512 mm |