| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088412382 |
| ASIN | B074DV9W3D |
| Model | HG24EE460AKXXU |
| MPN | HG24EE460AKXXU |
| SKU | HG24EE460AKXXU |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 31 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 65.2 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| Height | 349.1 mm |
| Internet TV | No |
| Mounting kit | Yes |
| Package depth | 114 mm |
| Package Height | 407 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 743 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote control type | TM1240A |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart modes | Game,Movie,Sports |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.9 kg |
| Weight with stand | 4.1 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 561.8 mm |