| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088476896 |
| ASIN | B01N3N9LRY |
| Model | LH46UHFCLBB |
| MPN | LH46UHFCLBB |
| SKU | LH46UHFCLBB |
| 3D ready | No |
| 3D Support | No |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Anti-glare | Anti-Glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line in ports | 1 x Stereo Mini Jack |
| Backlight | Direct LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 700 Lumens |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Case colour | Black |
| Color Bit Depth | 8-Bit (16.7M Colours) |
| Color gamut | 72% |
| Colours | 16.7 Million |
| Connectors | 1 x Display Port 1.2 In 1 x DVI-D 2 x HDMI In 1 x RJ45 1 x RS232C (In/Out) 1 x Stereo Mini Jack |
| Contrast ratio | 4,000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 4.57 cm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display model in showroom | No |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort 1.2 |
| DVI connection | Yes |
| Edition | UH46F5 |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Power Consumption | 180 W |
| Form factor | Stand/Wall Mountable |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 2 x HDMI |
| HDR Support | No |
| Height | 57.65 cm |
| Height adjustable | No |
| Horizontal Frequency high | 81 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| Included accessories | 1 x DisplayPort Cable 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide 1 x Warranty Card |
| LED backlight | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Operating humidity | 10 to 80 % |
| Panel technology | Other |
| Panel type | D-LED DID |
| Pitch Size | 0.53025 (H) x 0.53025(W) |
| Power adaptor type | Internal |
| Power management features | Standby/Sleep Mode |
| Power source | Mains Powered |
| Power Usage Switched on | 132 W |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Remote Control | Included |
| Resolution type maximum | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen size | 46 in |
| Speakers | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Touchsceen | No |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Vertical frequency | 75 Hz |
| Vertical Frequency low | 48 Hz |
| VESA | 400 x 400 |
| VESA Mountable | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Voltage | 100 to 240 VAC |
| Wall mount | VESA Compliant - 600mm x 400mm |
| Wall mountable | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 13.20 kg |
| Width | 102.36 cm |