| Brand | Samsung |
| EAN | 8806092049956 |
| ASIN | B091B2HLX8 |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 179 kWh |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Auto channel search | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Colour | Black |
| Consumer Electronics Control CEC | Anynet+ |
| Country of origin | Hungary |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display diagonal | 75.0" |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | QLED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class (old) | F |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | 4 |
| Height without stand | 96 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Quantum HDR |
| Maximum power consumption | 290 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Tizen |
| Power consumption | 129 W |
| Remote control included | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Rollable display | No |
| Screen mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Tuner type | Analog & digital |
| Weight without stand | 35 kg |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width without stand | 168.2 cm |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the google assistant | Yes |