| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088753324 |
| ASIN | B072F8YV9K |
| Model | UE55M6300AKXXU |
| MPN | UE55M6300AKXXU |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 102 kWh |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Depth | 98 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital clean view | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Height | 722.7 mm |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PQI (Picture Quality Index) 900 |
| Number of OSD languages | 27 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 172 mm |
| Package Height | 812 mm |
| Package width | 1328 mm |
| Processor cores | 4 |
| Remote control type | TM1750A |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Subtitles function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 15.4 kg |
| Weight with stand | 17.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1240 mm |