| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088661780 |
| ASIN | B06Y4GJ8Z2 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AIFF,ALAC,APE,FLAC,MID,MIDI,MP3,MP4,OGG,WAV,WMA |
| Audio system | 2.2 |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HID |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour depth | 10 bit |
| Depth | 91.2 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital clean view | Yes |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| e-Manual | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Height | 704.2 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Instant on | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED indicators | Power |
| Local Dimming | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PQI (Picture Quality Index) 3200 |
| Native aspect ratio | 15:9 |
| Number of OSD languages | 27 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 193 mm |
| Package Height | 819 mm |
| Package width | 1392 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| PurColor | No |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 720i,720p,1080i,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Twin Tuner | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 18.4 kg |
| Weight with stand | 21.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1224.1 mm |