Enjoy sharp Full HD picture on a 32‑inch LED display with Samsung’s PurColor technology, while the four‑core processor delivers smooth smart TV functions and game mode. Built‑in speakers support Dolby Digital Plus, and Wi‑Fi plus Ethernet give easy connectivity. The slim chassis fits VESA mounts, and Eco mode keeps power use low at just 41 W.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088953656 |
| ASIN | B075H3WNWB |
| Model | UE32M5520AKXXU |
| MPN | UE32M5520AKXXU |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 60 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Browsing | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC |
| cmount | 100x100 |
| Colour | Titanium |
| Colours | Grey |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.3 |
| Component video in | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | Anynet+ |
| Depth | 55.1 mm |
| Digital clean view | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA | No |
| DLNA certified | Yes |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| e-Manual | Yes |
| E-Manual | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | No |
| Extended pvr | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 3 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Hdmi quick switch | Yes |
| Height | 433.7 mm |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | No |
| Instant on | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 65 W |
| Motion Interpolation Technology | PQI (Picture Quality Index) 600 |
| Mounting kit | Yes |
| Multiroom audio technology | Samsung Multiroom Link |
| Number of OSD languages | 27 |
| On screen display | Yes |
| Optical Output | No |
| Package depth | 115 mm |
| Package Height | 540 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 892 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 41 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor cores | 4 |
| PurColor | Yes |
| Purcolor | Yes |
| Refresh rate | 50Hz |
| Remote control type | TM1240A |
| Resolution | Full HD (1080p) |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 32.0" |
| Screen type | LED-backlit LCD TV |
| Smart modes | Game, Movie |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB recording | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Web browser | No |
| Weight | 5.5 kg |
| Weight with stand | 6.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 730.4 mm |
| WiFi | Built In |