| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643666712 |
| ASIN | B07QLQY5D7 |
| Model | UE65RU7400UXXU |
| MPN | UE65RU7400UXXU |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 169 kWh |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| cmount | 400x400 |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 59 mm |
| Digital clean view | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA | No |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficency rating | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports | 3 |
| Height | 837.3 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| Manual | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 196 mm |
| Package Height | 970 mm |
| Package width | 1617 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Stand width | 94.3 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 25.1 kg |
| Weight with stand | 28 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1457.5 mm |
| WiFi | Built In |