| Brand | Eizo |
| EAN | 4995047048398 |
| ASIN | B017K6W1B2 |
| Model | FS2735 |
| MPN | FS2735 |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100-240 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Warm Balance |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable Lock Slot | N |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Compliance industry standards | RoHS |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 56.6 mm |
| Display | LED |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | IPS |
| Displayports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | 2K |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 362.1 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum power consumption | 87 W |
| Number of OSD languages | 9 |
| On screen display | Yes |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| OSD Languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, French, Italian, Japanese, Swedish |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Power consumption | 33 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power management | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Swivelling | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Y |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Viewable size horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Warranty | 5 year(s) |
| Weight | 4.6 kg |
| Weight with stand | 7.1 kg |
| Width | 618.8 mm |