| Brand | Sony |
| EAN | 4548736043015 |
| ASIN | B01MU31H1P |
| Model | DSCHX350B.CE3 |
| MPN | DSCHX350B.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Auto focus AF lock | Yes |
| Auto focusing AF modes | Centre weighted Auto Focus, Flexible Spot Auto Focus |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery type | NP-BX1 |
| Battery weight | 25 g |
| Bluetooth | No |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera shutter speed | 4000 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC-HX350 |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MS Duo, MS PRO Duo, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, MS XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Depth | 103.2 mm |
| Digital zoom | 810 x |
| Display | LCD |
| Display Brightness Control | Yes |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 921600 pixels |
| Fastest camera shutter speed | 1/4000 s |
| Flash modes | Auto, Fill-in, Flash off, Flash on, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Flash range | 0.5 - 8.5 m |
| Flash range (tele) | 2.4 - 3.5 m |
| Flip-out screen | Yes |
| Focal length range | 4.3 - 215 mm |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 93.2 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image processor | BIONZ X |
| Image sensor size | 2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 3200 |
| Lens structure | 15/10 |
| Light exposure correction | 2 EV ( |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Maximum image resolution | 5184x3888 |
| Megapixel | 20.4 MP |
| Motion JPEG frame rate | 60 fps |
| Number of aspheric elements | 3 |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Optical zoom | 50 x |
| Photo effects | Black&White, Sepia, Vivid |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 21.1 MP |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Landscape, Night, Night portrait, PET, Portrait, Snow, Sports, Twilight |
| Self-timer | Yes |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Aperture priority, Auto, Manual, Movie, Scene, Shutter priority |
| Touch screen | N |
| USB connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video formats supported | AVCHD,MP4,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder type | Electronic |
| Weight | 625 g |
| White balance | Auto |
| Wi-Fi | 52mm |
| Width | 129.6 mm |