| Brand | Sony |
| EAN | 4905524972436 |
| MPN | 4905524972436 |
| ASIN | B00HH8A5RQ |
| Model | DSCW830B.CE3 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Ja |
| Battery charger included | Yes |
| Battery life | 210 shots |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | NP-BN |
| Battery weight | 25 g |
| Bluetooth | Nee |
| Bundle with lens | Yes |
| Bundled software | PlayMemories Home |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Film, Enkel beeld, Diavoorstelling |
| Camera shutter speed | 1600 s |
| Camera shutter type | Elektronisch |
| Camera type | Sony Cybershot DSC-W830 |
| Certification | CE |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MS Duo,MS PRO Duo,MS PRO Duo HS,MS Pro-HG Duo,MS Pro-HG Duo HX |
| Depth | 22.5 mm |
| Digital zoom | 64x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 2.7" |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display resolution | 230400 pixels |
| Fastest camera shutter speed | 1/16000 s |
| Flash guide number | 2.8 m |
| Flash modes | Auto, Flits aan, Rode-ogen-reductie, Langzame synchronisatie |
| Flash range | 0.3 - 2.8 m |
| Flash range (tele) | 1.5 - 2 m |
| Focal length range | 4.5 - 36 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| GPS | No |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI | No |
| Height | 52.5 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image processor | BIONZ |
| Image sensor size | 2.3" |
| ISO Sensitivity | 3200 |
| Lens mount interface | Leica T |
| Lens structure | 8/7 |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light metering | Centrumgerichte, Spot |
| Maximum aperture number | 6 |
| Maximum focal length | 200 mm |
| Maximum image resolution | 5152x3864 |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Normal focusing range tele | 1.5 - 8 |
| Normal focusing range wide | 0.05 - 8 |
| Optical zoom | 8 x |
| Photo effects | Sepia |
| Photographer type | Beginner |
| PictBridge | No |
| Playback modes | Slideshow |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Resolution at capture speed | 640x480 |
| Scene modes | Strand, Vuurwerk, Nachtportret, Pet, Sneeuw, Liggend |
| Sensor type | CCD |
| Shooting modes | Auto, Film, Scene |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Touch screen | N |
| Tripod mounting supported | No |
| USB connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video function | Full-HD |
| Video resolutions | 320x2406 |
| Viewfinder | No |
| Weight | 122 gram |
| White balance | Auto, Bewolkt, Daglicht, Flash, Fluorescerend, Witgloeiend |
| Wi-Fi | No |
| Width | 93.1 mm |