Explore every angle with Sony’s compact WX220B, an 18‑MP camera that delivers sharp images through a 10× optical zoom and built‑in image stabilizer. The 2.7‑inch LCD displays details clearly, while Wi‑Fi and NFC let you share photos instantly. A lightweight design and integrated flash make it perfect for travel or everyday adventures.
| Brand | Sony |
| EAN | 4905524980721 |
| MPN | DSCWX220B.CE3 |
| ASIN | B00I9X2GYS |
| Model | DSCWX220B.CE3 |
| SKU | DSCWX220B.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Auto focusing AF modes | Centre weighted Auto Focus, Multi Point Auto Focus, Single Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery life | 210 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery type | NP-BN |
| Battery weight | 25 g |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | AC, USB |
| Camera playback | Movie, Single image, Slide show |
| Camera shutter speed | 1 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot W |
| Colour | Black |
| Depth | 2.16 cm |
| Digital zoom | 153 x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.7" |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display resolution | 460800 pixels |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Flash range | 0.2 - 3.7 m |
| Flash range (tele) | 1.5 - 2.2 m |
| Focal length range | 4.45 - 44.5 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 5.24 cm |
| Image formats supported | JPG |
| Image processor | BIONZ X |
| Image sensor size | 2.3" |
| Image stabilizer | Ja |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Lens structure | 9/7 |
| Light exposure correction | 2 EV ( |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Maximum battery life | 1,75 uur |
| Maximum image resolution | 4896x3672 |
| Megapixel | 18.2 MP |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| Optical zoom | 10 x |
| Photo effects | Antique, Black&White |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Food, Landscape, Night, Night portrait, Pet, Portrait, Snow, Twilight |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto,Movie,Scene |
| Slowest camera shutter speed | 0.000625 s |
| Touch screen | N |
| Variangle LCD | A4 |
| Video resolutions | 640x480 |
| Viewfinder | No |
| Weight | 105 g |
| White balance | Auto, Bewolkt, Gepersonaliseerde modi, Daglicht, Flash, Fluorescerend, Witgloeiend |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Width | 9.23 cm |