| Brand | Sony |
| EAN | 4905524962727 |
| MPN | DSCRX10.CE3 |
| ASIN | B00FWUDEEW |
| Model | DSCRX10.CE3 |
| SKU | DSCRX10.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Auto focus AF assist beam | Yes |
| Auto focus AF points | 25 |
| Auto focusing AF modes | Centre weighted Auto Focus, Flexible Spot Auto Focus, Multi Point Auto Focus, Spot Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery life | 420 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | NP-FW50 |
| Battery weight | 48 g |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera file system | DPOF, DCF |
| Camera playback | Movie, Single image, Slide show |
| Camera shutter speed | 1/3200 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC-RX10 |
| Certification | CE |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MS Duo, MS PRO Duo, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, MS XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Depth | 10.2 cm |
| Digital zoom | 2x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 1440000 pixels |
| External flash connector | Y |
| Filter size | 6.2 cm |
| Flash modes | Auto, Fill-in, Flash off, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Focal length range | 8.8 - 73.3 mm |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| Hand strap | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 8.81 cm |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | JPG, RAW |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, auto, manual, shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Maximum battery life | 3.5 h |
| Maximum focal length | 20 cm |
| Maximum image resolution | 5472 x 3648 pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 20.2 MP |
| Microphone in | Yes |
| Minimum focal length | 2.4 cm |
| Motion JPEG frame rate | 60 fps |
| Near field communication | Yes |
| Optical zoom | 83x |
| OSD Languages | CRO, BUL, CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HUN, ITA, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Photo effects | Black&White |
| Photographer type | Expert |
| Power source type | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Close-up (macro), Landscape, Night, Night portrait, Portrait, Sports, Sunset, Twilight |
| Second display | Yes |
| Self-timer | Yes |
| Shooting modes | Aperture priority, Auto, Movie, Program, Scene, Shutter priority |
| Slowest camera shutter speed | 30 s |
| Supported aspect ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Touch screen | N |
| Variangle LCD | A4 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640 x 480,1440 x 1080,1920 x 1080 pixels |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder screen size | 0.39" |
| Viewfinder type | Electronic |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Shade |
| Wi-Fi | 52mm |
| Width | 12.9 cm |