Quad‑core Intel Core i7‑7700 runs at 3.6 GHz base, boosting to 4.2 GHz with Turbo Boost, featuring 8 MB Smart Cache and Hyper‑Threading for eight threads. Integrated HD Graphics 630 delivers DirectX 12 support and 4K output via DisplayPort or HDMI, while DDR4‑2400 dual‑channel memory ensures smooth multitasking and gaming performance on LGA1151 platforms with a 65 W TDP.
| Brand | Intel |
| EAN | 0675901427791 |
| ASIN | B01N0L41N7 |
| Model | BX80677I77700 |
| MPN | BX80677I77700 |
| SKU | BX80677I77700 |
| Box | No |
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Generation | 7th Generation |
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Launch date | Q1'17 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Package type | Retail box |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 97128 |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor brand name | 7th Gen Intel Core i7 processors |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR338 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor cores | 4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Stepping | B0 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |