Experience smooth daily use with the Lenovo IdeaPad 110‑15IBR powered by an Intel Celeron N3060, 4 GB DDR3L RAM and a spacious 1 TB HDD. Its 15.6‑inch TN display at 1366×768 delivers clear visuals, while Wi‑Fi 5, Bluetooth, HDMI and a full-size USB port provide versatile connectivity for work or entertainment.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889488193554 |
| Model | 80T7004EMH |
| MPN | 80T7004EMH |
| SKU | 80T7004EMH |
| ASIN | B01LWA77TE |
| 3D | No |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 265 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Docking connector | No |
| Dual-screen | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| Handheld remote control | No |
| HD type | HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 22.9 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),Plastic,Polycarbonate |
| Idle states | Yes |
| Integrated 4G WiMAX | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Mouse included | No |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 320 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 600 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 400 |
| Operating altitude | 0 - 2438 m |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | TN |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 91832 |
| Processor boost frequency | 2.48 GHz |
| Processor codename | Braswell |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N3060 |
| Processor package size | 25 x 27 mm |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| Speaker power | 1.5 W |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 90 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| UART | Yes |
| Weight | 2.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 378 mm |
| Windows keys | Yes |