| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191376498963 |
| Model | 70UB001DEA |
| MPN | 70UB001DEA |
| ASIN | B0719DCH1G |
| BIOS type | UEFI |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Depth | 431 mm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| Height | 375 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 250 W |
| Processor ARK ID | 97455 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.9 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-7100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID support | Yes |
| Stepping | S0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 12.5 kg |
| Width | 175 mm |