| Brand | HP |
| EAN | 0190781500056 |
| ASIN | B01N4WYTYV |
| MPN | Z2W27ET |
| Model | Z2W27ET#ABU |
| 3D | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 2.1 A |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Chassis type | 0.69L sized PC |
| Colour | Black,Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 237 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Display surface | Matt |
| Displayports quantity | 1 |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera signal format | 720 p |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter | HD Graphics 500 |
| Graphics adapter family | Intel |
| HD type | 1280x720 |
| HDD Capacity | 512000 MB |
| Height | 27 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Security tools | HP Device Access Manager, HP BIOSphere, HP Sure Start Gen3, HP Client Security Gen3 |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Hotkey Support, HP Noise Cancellation |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel segment tagging | Enterprise |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® High Definition Audio | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 16384 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32768 MB |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 620 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | Power on |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 95442 |
| Processor boost frequency | 2.30 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Stepping | H0 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.2 |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600,1866 MHz |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| VESA Mounting | Yes |
| Weight | 1.95 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac |
| Width | 340 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64 |