| Brand | Hanns G |
| EAN | 4711404021701 |
| ASIN | B01AKWV4UC |
| Model | HL247HGB |
| MPN | V320162 |
| SKU | V320162 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 34 kWh |
| Anti-glare | Anti-Glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio capabilities | Built-in speakers: 2 |
| Audio input | No |
| Audio line in ports | 1 x PC Audio In |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | Audio (3.5mm),VGA |
| Case colour | Black |
| Certification | CE,EU energy label, HDMI |
| Colours | 16.7 Million |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 220 mm |
| Display diagonal | 60 cm |
| Display Diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| ECO mode | Yes |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Power Consumption | 30 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.5 W |
| Energy efficiency class | A |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Game mode | Yes |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | Yes |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 399 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | No |
| Horizontal Frequency high | 83 KHz |
| Language selection | 12 OSD Languages |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Power |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Nvidia g-sync | No |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 20 to 85 % |
| Operating temperature | 5 |
| Package depth | 109 mm |
| Package Height | 465 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 614 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | TN |
| Panel type | TFT |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | No |
| Pixel pitch | 0.2715 x 0.2715 mm |
| Power adaptor type | AC |
| Power management features | Built in |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | External |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 3 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 23.6 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen technology | LCD with LED Backlight |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Security locking mechanics | Kensington Lock |
| Stand included | Yes |
| Swivelling | No |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| Vertical frequency | 75 Hz |
| Vertical Frequency low | 56 Hz |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.2 kg |
| Weight with stand | 6.3 kg |
| Width | 561 mm |