| Brand | Hanns G |
| EAN | 4711404020254 |
| ASIN | B00H52PSD0 |
| Model | HP205DJB |
| MPN | HP205DJB |
| SKU | HP205DJB |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm PC audio input |
| Backlight | W-LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | VGA |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, CB, TCO, Nemko |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 217.2 mm |
| Digital in | 1 x DVI-D |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display | LED |
| Display diagonal | 49.53 cm |
| Display Diagonal | 49.5 cm (19.5") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1600x900 |
| Display surface | Matt |
| Display type | LED-backlit LCD monitor |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| ECO mode | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Game mode | Yes |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | HD+ |
| HDCP | Yes |
| HDMI | No |
| HDMI connection | No |
| HDR Support | No |
| Height | 361.8 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Frequency high | 82 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of OSD languages | 11 |
| Number of speakers | 2 |
| On screen display | Yes |
| Operating humidity | 20 to 80 % |
| Operating relative humidity | 20 - 85 % |
| OSD Languages | German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian |
| Package Height | 423 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 514 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | TN |
| Panel type | TFT |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | No |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 19.5 in |
| Screen Size Range | 19 - 21 in |
| Screen technology | LED Backlight |
| Screen type | HD (720p) |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 19° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| Vertical frequency | 76 Hz |
| Vertical Frequency low | 55 Hz |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 3.4 kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 465.5 mm |