Enjoy sharp 1920×1200 Full HD on a matte IPS screen with wide 16:10 angles, 60 Hz refresh and 8 ms response. The height‑adjustable stand tilts, swivels, pivots, and raises up to 11.7 cm for ergonomic comfort. Built‑in speakers, USB‑hub, HDMI, DisplayPort, DVI‑D and VGA inputs give versatile connectivity in a sleek black design.
| Brand | Hanns G |
| EAN | 4711404021732 |
| ASIN | B01DTBEL92 |
| Model | HP246PJB |
| MPN | HP246PJB |
| SKU | HP246PJB |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 34.3 kWh |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio input | Yes |
| Audio line in ports | 1 x Audio In |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | Audio (3.5mm),VGA |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, EU energy label,EPA 6.0 |
| Colours | 16.7 million |
| Compliance industry standards | Energy Star compatible |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 245 mm |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayport connection | Yes |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Form factor | LED Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Game mode | Yes |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | No |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 562.9 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Frequency high | 83 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Power |
| Maximum resolution | 1920x1080 |
| Number of OSD languages | 11 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 20 to 85 % |
| Operating temperature | 5 |
| Package depth | 209 mm |
| Package Height | 438 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 630 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | IPS |
| Panel type | TFT |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Projection Aspect Ratio | 16:9 |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 3 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 24 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen technology | LED Backlight |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Security locking mechanics | Kensington Lock |
| Stand included | Yes |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | USB 2.0 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 Hub (1 Upstream, 4 Downstream) |
| USB Type-A | 4 |
| Vertical frequency | 75 Hz |
| Vertical Frequency low | 56 Hz |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 7.2 kg |
| Weight with stand | 9.2 kg |
| Width | 556.8 mm |