A 43‑inch IPS display offers sharp 4K Ultra HD at 60 Hz, 1200:1 contrast and a wide 178° viewing angle. Dual HDMI 2.0, two DisplayPorts, VGA, four USB‑3.0 ports and integrated stereo speakers provide flexible connectivity for office or media use. The glossy black finish with a textured silver stand delivers a sleek, modern look.
| Brand | Philips |
| EAN | 8712581738105 |
| ASIN | B01CO2QT4M |
| MPN | BDM4350UC/00 |
| SKU | BDM4350UC/00 |
| Model | BDM4350UC/00 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 146 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio | 2 x 7W |
| Audio line in ports | 1 x Audio In |
| Backlight technology | WLED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 300 Lumens |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in USB Hub | No |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DisplayPort,HDMI,VGA |
| Case colour | Black |
| Colours | Glossy black with textured back cover, textured silver stand |
| Contrast ratio | 200:1 |
| Curved Display | No |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 82 mm |
| Diagonal size | 43" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 160 kHz |
| Digital vertical frequency | 23 - 80 Hz |
| Display Diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 2 x DisplayPort |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Electrical Power Consumption | 63 W |
| Energy class | Class B |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Flat panel mount interface | 200 x 200 mm |
| Form factor | Display |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Gross weight | 14.10 Kg |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 562 mm |
| Height adjustable | No |
| Horizontal Frequency high | 160 KHz |
| Horizontal scan range | 30 - 99 kHz |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Included Software | Philips SmartControl |
| Input power source | Power Lead |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| MTBF | 70,000 hour(s) |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Normal power consumption | 63.1W |
| On / off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 |
| Output Power | 7 Watt |
| Package Height | 680 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1070 mm |
| Panel technology | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 0.2451 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (on) | 100 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Consumption Off Mode | 0 Watt |
| Power source | Mains Powered |
| Recommended resolution | 3840 x 2160 @ 60 Hz |
| Resolution Type Native | UltraHD |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 14 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen coating | UltraClear |
| Screen shape | Flat |
| Screen technology | LCD |
| Screen type | Other |
| Security locking mechanics | Kensington Lock Slot |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Thunderbolt Connection | No |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Type | Speakers - stereo |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| Vertical frequency | 80 Hz |
| Vertical Frequency low | 23 Hz |
| Vertical scan range | 56 - 80 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Viewable display area | 941.2mm x 529.4mm |
| Viewable Size | 42.51" |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Wall mount | 200 mm x |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 9.4 kg |
| Width | 968 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |